Наказ ДІЯРУ № 196 від 04.12.2008 Про затвердження Вимог до змісту та структури плану забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів і плану забезпечення обліку та контролю ядерних матеріалів

 
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
 
Н А К А З
 
04.12.2008 N 196
 
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 грудня 2008 р.
за N 1223/15914

 
Про затвердження Вимог до змісту та структури
плану забезпечення фізичного захисту ядерної
установки та ядерних матеріалів і плану
забезпечення обліку та контролю ядерних матеріалів

 
Відповідно до статті 61 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" , та з метою забезпечення регулювання діяльності в сфері фізичного захисту ядерних установок та ядерних матеріалів і обліку та контролю ядерних матеріалів Н А К А З У Ю:
 
1. Затвердити Вимоги до змісту та структури плану забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів і плану забезпечення обліку та контролю ядерних матеріалів, що додаються.
 
2. Начальнику відділу гарантій нерозповсюдження Лопатіну С.Д. забезпечити відповідно до чинного законодавства подання наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
 
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
 
Голова О.А.Миколайчук
ПОГОДЖЕНО:
Міністр внутрішніх справ
України Ю.В.Луценко
Заступник Голови
Служби безпеки України М.Герасименко
Міністр палива та енергетики
України Ю.Продан
Міністр України з питань
надзвичайних ситуацій та у справах
захисту населення від наслідків
Чорнобильської катастрофи В.Шандра
Віце-Президент НАН України
академік НАН України А.Г.Наумовець

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
ядерного регулювання України
04.12.2008 N 196
 
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 грудня 2008 р.
за N 1223/15914

 
ВИМОГИ
до змісту та структури плану забезпечення
фізичного захисту ядерної установки
та ядерних матеріалів і плану
забезпечення обліку та контролю
ядерних матеріалів

 
1. Загальні положення
 
1.1. У Вимогах до змісту та структури плану забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів і плану забезпечення обліку та контролю ядерних матеріалів (далі - Вимоги) терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання" , зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 21.10.2008 за N 999/15690.
 
1.2. Ці Вимоги є обов'язковими до виконання експлуатуючими організаціями, що здійснюють або заявили про намір здійснювати діяльність на конкретних етапах життєвого циклу ядерної установки, а саме:
будівництво;
введення в експлуатацію;
експлуатація;
зняття з експлуатації.
 
1.3. План забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів (далі - план забезпечення фізичного захисту) і план забезпечення обліку та контролю ядерних матеріалів (далі - план забезпечення обліку та контролю) є документами, що підтверджують здатність експлуатуючої організації виконувати передбачені законодавством вимоги щодо забезпечення фізичного захисту ядерних установок та ядерних матеріалів (далі - фізичний захист), обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
1.4. План забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів і план забезпечення обліку та контролю містять опис заходів, здійснення яких експлуатуючою організацією забезпечує досягнення визначених законодавством цілей фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів на конкретному етапі життєвого циклу ядерної установки.
 
1.5. План забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів і план забезпечення обліку та контролю затверджуються керівником експлуатуючої організації та погоджуються центральним органом виконавчої влади або Національною академією наук України залежно від підпорядкування ядерної установки і Державним комітетом ядерного регулювання.
 
1.6. План забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів і план забезпечення обліку та контролю додаються експлуатуючою організацією до заяви на отримання ліцензії на здійснення діяльності на конкретному етапі життєвого циклу ядерної установки у комплекті документів, що засвідчують рівень безпеки ядерної установки.
 
1.7. Експлуатуюча організація у випадку, якщо в одній захищеній зоні знаходиться декілька підпорядкованих їй ядерних установок, розробляє єдиний план забезпечення фізичного захисту та єдиний план забезпечення обліку та контролю.
 
1.8. План забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів і план забезпечення обліку та контролю не повинні містити інформацію, що віднесена до державної таємниці.
 
2. Зміст і структура плану забезпечення
фізичного захисту і плану забезпечення
обліку та контролю на конкретних етапах
життєвого циклу ядерної установки
 
2.1. Етап будівництва ядерної установки
2.1.1. План забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів містить опис заходів, спрямованих на створення, введення в дію системи фізичного захисту до завезення ядерних матеріалів на ядерну установку та підтримання безперервного функціонування системи фізичного захисту після завезення ядерних матеріалів на ядерну установку. Зміст і структура плану забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів на етапі будівництва ядерної установки наводяться у додатку 1.
2.1.2. План забезпечення обліку та контролю містить опис заходів, спрямованих на створення, введення в дію системи обліку та контролю ядерних матеріалів до завезення ядерних матеріалів на ядерну установку і підтримання безперервного функціонування системи обліку та контролю ядерних матеріалів після завезення ядерних матеріалів на ядерну установку. Зміст і структура плану забезпечення обліку та контролю на етапі будівництва ядерної установки наводяться в додатку 2.
 
2.2. Етап введення в експлуатацію та етап експлуатації ядерної установки
2.2.1. План забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів містить опис заходів, спрямованих на підтримання безперервного функціонування ефективної системи фізичного захисту. Зміст і структура плану забезпечення фізичного захисту на етапі введення в експлуатацію та етапі експлуатації ядерної установки наводяться в додатку 3.
2.2.2. План забезпечення обліку та контролю містить опис заходів, спрямованих на підтримання безперервного функціонування ефективної системи обліку і контролю ядерних матеріалів. Зміст і структура плану забезпечення обліку та контролю на етапі введення в експлуатацію та етапі експлуатації ядерної установки наводяться в додатку 4.
 
2.3. Етап зняття з експлуатації ядерної установки
2.3.1. План забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів містить опис заходів, спрямованих на підтримання безперервного функціонування приведеної у відповідність до проекту зняття з експлуатації ядерної установки системи фізичного захисту на стадії повного видалення ядерних матеріалів з ядерної установки і перетворення системи фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів у систему фізичного захисту об'єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами. Зміст і структура плану забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів на етапі зняття з експлуатації ядерної установки наводяться в додатку 5.
2.3.2. План забезпечення обліку та контролю містить опис заходів, спрямованих на підтримання безперервного функціонування приведеної у відповідність до проекту зняття з експлуатації ядерної установки системи обліку і контролю ядерних матеріалів на стадії повного видалення ядерних матеріалів з ядерної установки, заходів із припинення діяльності з обліку та контролю ядерних матеріалів після повного видалення ядерних матеріалів з ядерної установки. Зміст і структура плану забезпечення обліку та контролю на етапі зняття з експлуатації ядерної установки наводяться в додатку 6.
 
2.4. У конкретних пунктах плану забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів або плану забезпечення обліку та контролю наводиться інформація про заходи, які експлуатуюча організація планує здійснювати одноразово, постійно чи періодично на етапі, на який розробляються плани. Інформація повинна містити:
посилання на нормативно-правові акти, на виконання вимог яких спрямовано захід;
мету, завдання, термін здійснення заходу;
посаду особи, яка відповідає за здійснення заходу;
відомості про порядок здійснення заходу, очікувані результати;
посилання на розпорядчі документи експлуатуючої організації, що стосуються виконання заходу.
У разі, коли розпорядчий документ містить інформацію, віднесену до державної таємниці, ознайомлення з нею здійснюється відповідно до чинного законодавства.
 
3. Виконання плану забезпечення фізичного
захисту і плану забезпечення
обліку та контролю
 
3.1. Експлуатуюча організація впродовж конкретного етапу життєвого циклу ядерної установки здійснює заходи, передбачені планом забезпечення фізичного захисту і планом забезпечення обліку та контролю.
 
3.2. Персонально відповідальним за забезпечення здійснення заходів, передбачених планом забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів і планом забезпечення обліку та контролю ядерних матеріалів, за здійснення контролю за своєчасним внесенням змін у плани є керівник експлуатуючої організації.
 
3.3. Експлуатуюча організація своєчасно переглядає план забезпечення фізичного захисту і план забезпечення обліку та контролю і, в разі необхідності, вносить зміни до планів за погодженням з центральним органом виконавчої влади або Національною академією наук України залежно від підпорядкування ядерної установки, Державним комітетом ядерного регулювання.
Перегляд планів здійснюється щороку або в разі:
зміни вимог нормативно-правових актів з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів;
зміни проектної загрози, якщо ці зміни вимагають внесення змін у об'єктову проектну загрозу;
змін у конструкції ядерної установки та місцезнаходження ядерних матеріалів на установці.
 
3.4. Експлуатуюча організація в разі будівництва ядерної установки на майданчику ядерної установки, що перебуває на інших етапах життєвого циклу, розробляє план забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів (відповідно до додатка 1) і план забезпечення обліку та контролю ядерних матеріалів (відповідно до додатка 2) як окремі розділи плану забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів і плану забезпечення обліку та контролю ядерних матеріалів існуючої на майданчику ядерної установки.
 
3.5. Виконання заходів, передбачених планом забезпечення фізичного захисту ядерної установки та ядерних матеріалів і планом забезпечення обліку та контролю ядерних матеріалів, перевіряється відповідно до чинного законодавства.
 
Начальник Управління
регулювання фізичного
захисту Ю.М.Кнут
Начальник Відділу гарантій
нерозповсюдження С.Д.Лопатін

Додаток 1
до Вимог до змісту
та структури плану
забезпечення фізичного
захисту ядерної установки
та ядерних матеріалів
і плану забезпечення обліку
та контролю ядерних
матеріалів

 
ЗМІСТ І СТРУКТУРА
плану забезпечення фізичного захисту
ядерної установки та ядерних матеріалів
на етапі будівництва ядерної установки

 
Зміст
Перелік нормативно-правових актів та нормативних документів
Перелік прийнятих скорочень
 
1. Загальні питання
 
1.1. Дані з проектної документації про ядерну установку та регіон її розташування (важливі з точки зору фізичного захисту), а саме:
призначення ядерної установки, тип, електрична та/або теплова потужність (для установок з реактором), план-схема розміщення основних технологічних споруд установки;
основні технологічні процеси ядерної установки;
характеристики ядерних матеріалів;
проектна кількість персоналу ядерної установки, його розподіл за робочими змінами в робочі, вихідні та святкові дні (у відсотках);
населені пункти, залізниці, автомобільні шляхи, аеропорти, річкові та морські порти, об'єкти підвищеної небезпеки в 30-кілометровій зоні навколо атомних електростанцій та 3-кілометрової зони навколо інших ядерних установок;
карта 30-кілометрової зони навколо атомних електростанцій та 3-кілометрової зони навколо інших ядерних установок (на аркуші формату А3).
 
1.2. Підпорядкування ядерної установки та організаційна структура управління діяльністю з фізичного захисту на етапі будівництва ядерної установки.
 
1.3. Заходи з фізичного захисту, здійснені до початку етапу будівництва ядерної установки.
 
1.4. Розробка та затвердження об'єктової проектної загрози.
 
1.5. Джерела фінансового забезпечення діяльності з фізичного захисту.
 
1.6. Поводження з інформацією щодо фізичного захисту та захист інформації з обмеженим доступом.
 
1.7. Формування у персоналу ядерної установки культури захищеності.
 
1.8. Документування діяльності з фізичного захисту.
 
2. Створення системи фізичного захисту
 
2.1. Призначення особи, відповідальної за створення системи фізичного захисту.
 
2.2. Організація спеціальної перевірки фізичних осіб, надання допуску до виконання особливих робіт на ядерній установці, з ядерними матеріалами.
 
2.3. Створення підрозділу фізичного захисту.
 
2.4. Розробка, перевірка дієздатності та введення в дію процедур фізичного захисту.
 
2.5. Організація охорони та оборони ядерної установки.
 
2.6. Організація навчання з фізичного захисту персоналу.
 
2.7. Забезпечення відображення вимог фізичного захисту в планах аварійної готовності та аварійного реагування.
 
2.8. Розробка та затвердження об'єктового плану взаємодії на випадок вчинення диверсії.
 
2.9. Забезпечення експлуатуючою організацією контролю за будівництвом, монтажем і налагодженням інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту.
 
2.10. Проведення випробувань змонтованих та налагоджених інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту.
 
2.11. Введення в експлуатацію інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту.
 
2.12. Проведення оцінки вразливості ядерної установки.
 
2.13. Введення в дію системи фізичного захисту.
 
2.14. Забезпечення функціонування системи фізичного захисту на етапі будівництва ядерної установки.

 
Додаток 2
до Вимог до змісту
та структури плану
забезпечення фізичного
захисту ядерної установки
та ядерних матеріалів
і плану забезпечення обліку
та контролю ядерних
матеріалів

 
ЗМІСТ І СТРУКТУРА
плану забезпечення обліку та контролю
ядерних матеріалів на етапі
будівництва ядерної установки

 
Зміст
Перелік нормативно-правових актів та нормативних документів
Перелік прийнятих скорочень
 
1. Загальні питання
 
1.1. Дані про ядерну установку (наводиться інформація відповідно до статті 43 Угоди між Україною та Міжнародним агентством з атомної енергії про застосування гарантій у зв'язку з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї) .
 
1.2. Підпорядкування ядерної установки та організаційна структура управління діяльністю з обліку та контролю ядерних матеріалів на етапі будівництва ядерної установки.
 
1.3. Джерела фінансового забезпечення діяльності з обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
1.4. Поводження з інформацією щодо обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
1.5. Впровадження процедур обліку та контролю ядерних матеріалів у системі управління якості експлуатуючої організації.
 
2. Створення системи обліку
та контролю ядерних матеріалів
 
2.1. Призначення особи, відповідальної за створення системи обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2.2. Забезпечення умов для виконання відповідальною особою за облік та контроль ядерних матеріалів своїх обов'язків і незалежності відповідальної особи за облік і контроль ядерних матеріалів від виробничої сфери.
 
2.3. Визначення структурного підрозділу, що здійснюватиме ведення обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2.4. Організація навчання з обліку та контролю ядерних матеріалів персоналу.
 
2.5. Визначення зон балансу матеріалу та ключових точок вимірювань.
 
2.6. Розробка інструкції з обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2.7. Розробка, перевірка дієздатності та введення в дію процедур обліку та контролю ядерних матеріалів (процедури: фізичної інвентаризації та підведення балансу ядерних матеріалів; оцінки невимірюваних втрат ядерних матеріалів, розбіжності між даними відправника та одержувача, накопичення похибки вимірювань; виправлення помилок в облікових даних).
 
2.8. Розробка програми вимірювань ядерних матеріалів.
 
2.9. Застосування засобів збереження та пристроїв індикації втручання.
 
2.10. Створення системи ведення та обробки інформації з обліку ядерних матеріалів.
 
2.11. Створення системи облікових і звітних документів.
 
2.12. Призначення особи, відповідальної за ведення системи обліку та контролю ядерних матеріалів, встановлення її обов'язків і прав.
 
2.13. Введення в дію системи обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2.14. Забезпечення функціонування системи обліку та контролю ядерних матеріалів на етапі будівництва ядерної установки.

 
Додаток 3
до Вимог до змісту
та структури плану
забезпечення фізичного
захисту ядерної установки
та ядерних матеріалів
і плану забезпечення обліку
та контролю ядерних
матеріалів

 
ЗМІСТ І СТРУКТУРА
плану забезпечення фізичного захисту
ядерної установки та ядерних матеріалів
на етапі введення в експлуатацію
та етапі експлуатації ядерної установки

 
Зміст
Перелік нормативно-правових актів та нормативних документів
Перелік прийнятих скорочень
 
1. Загальні питання
 
1.1. Дані про ядерну установку та регіон її розташування (важливі з точки зору фізичного захисту), а саме:
призначення ядерної установки та план-схема розміщення основних технологічних споруд установки;
технологічні процеси;
категорії ядерних матеріалів, поводження з якими здійснюється на ядерній установці;
проектна кількість персоналу ядерної установки, розподіл персоналу за робочими змінами в робочі, вихідні та святкові дні (у відсотках);
кліматичні умови, ландшафт, рослинний та тваринний світ регіону;
населені пункти, залізниці, автомобільні шляхи, аеропорти, річкові та морські порти, об'єкти підвищеної небезпеки в 30-кілометровій зоні навколо атомних електростанцій та 3-кілометрової зони навколо інших ядерних установок;
карта 30-кілометрової зони навколо атомних електростанцій та 3-кілометрової зони навколо інших ядерних установок (на аркуші формату А3).
 
1.2. Підпорядкування ядерної установки, організаційна структура управління ядерною установкою. Структурна схема управління діяльністю з фізичного захисту на ядерній установці.
 
1.3. Поводження з інформацією щодо фізичного захисту та захист інформації з обмеженим доступом на ядерній установці.
 
1.4. Джерела фінансування діяльності з фізичного захисту.
 
1.5. Формування і розвиток у персоналу ядерної установки культури захищеності.
 
1.6. Документування діяльності з фізичного захисту.
 
1.7. Опис конфігурації системи фізичного захисту.
 
2. Підтримання безперервного функціонування системи фізичного захисту
 
2.1. Призначення відповідальної особи за безперервне функціонування системи фізичного захисту.
 
2.2. Забезпечення відповідності об'єктової проектної загрози проектній загрозі.
 
2.3. Забезпечення відповідності розпорядчих документів експлуатуючої організації вимогам чинного законодавства з фізичного захисту.
 
2.4. Забезпечення своєчасного виявлення потенційних внутрішніх правопорушників.
 
2.5. Забезпечення виконання персоналом ядерної установки, відрядженими особами та відвідувачами процедур з фізичного захисту.
 
2.6. Підтримання та підвищення кваліфікації персоналу підрозділу фізичного захисту.
 
2.7. Забезпечення навчання з фізичного захисту особового складу підрозділу охорони та контроль за виконанням особовим складом підрозділу охорони службових обов'язків.
 
2.8. Забезпечення дієздатності об'єктового плану взаємодії.
 
2.9. Організація взаємодії системи фізичного захисту з системою обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2.10. Проведення випробувань інженерно-технічних засобів.
 
2.11. Проведення технічного обслуговування та ремонту інженерно-технічних засобів. Реагування на відмови інженерно-технічних засобів.
 
2.12. Матеріально-технічне забезпечення експлуатації інженерно-технічних засобів.
 
2.13. Забезпечення працездатності та надійності засобів зв'язку з учасниками об'єктового плану взаємодії.
 
2.14. Розробка та здійснення програми технічного переоснащення інженерно-технічних засобів.
 
2.15. Оцінка вразливості ядерної установки відповідно до розробленої та затвердженої методики.
 
2.16. Оцінка стану системи фізичного захисту.
 
2.17. Забезпечення повідомлення державних органів про виявлені незаконні дії щодо ядерної установки та ядерних матеріалів.
 
2.18. Розслідування порушень персоналом ядерної установки вимог фізичного захисту. Вжиття заходів за результатами розслідування порушень.
 
2.19. Надання звітів щодо здійснення діяльності, пов'язаної із забезпеченням фізичного захисту.

 
Додаток 4
до Вимог до змісту
та структури плану
забезпечення фізичного
захисту ядерної установки
та ядерних матеріалів
і плану забезпечення обліку
та контролю ядерних
матеріалів

 
ЗМІСТ І СТРУКТУРА
плану забезпечення обліку та контролю
ядерних матеріалів на етапі
введення в експлуатацію та етапі
експлуатації ядерної установки

 
Зміст
Перелік нормативно-правових актів та нормативних документів
Перелік прийнятих скорочень
 
1. Загальні питання
 
1.1. Дані про ядерну установку (наводиться інформація відповідно до статті 43 Угоди між Україною та Міжнародним агентством з атомної енергії про застосування гарантій у зв'язку з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї) .
 
1.2. Підпорядкування ядерної установки, організаційна структура управління установкою та структурна схема управління діяльністю з обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
1.3. Джерела фінансового забезпечення діяльності з обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
1.4. Поводження з інформацією з обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
1.5. Впровадження процедур обліку та контролю ядерних матеріалів у системі управління якості експлуатуючої організації.
 
1.6. Опис зон балансу матеріалів та ключових точок вимірювань.
 
1.7. Опис системи обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2. Підтримання функціонування системи
обліку та контролю ядерних матеріалів
 
2.1. Призначення особи, відповідальної за ведення обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2.2. Забезпечення умов для виконання відповідальною особою за облік та контроль ядерних матеріалів своїх обов'язків і незалежності відповідальної особи за облік і контроль ядерних матеріалів від виробничої сфери.
 
2.3. Приведення інструкції з обліку та контролю ядерних матеріалів у відповідність до завдань обліку та контролю ядерних матеріалів на етапах введення в експлуатацію та експлуатації.
 
2.4. Приведення процедур з обліку та контролю ядерних матеріалів у відповідність до завдань обліку та контролю ядерних матеріалів на етапах введення в експлуатацію та експлуатації (процедури: фізичної інвентаризації та підведення балансу ядерних матеріалів; оцінки невимірюваних втрат ядерних матеріалів, розбіжності між даними відправника та одержувача, накопичення похибки вимірювань; виправлення помилок в облікових даних).
 
2.5. Ведення облікової та звітної документації.
 
2.6. Підтримання функціонування системи ведення та обробки інформації з обліку ядерних матеріалів.
 
2.7. Підтримання функціонування системи вимірювань ядерних матеріалів.
 
2.8. Забезпечення працездатності засобів збереження, пристроїв індикації втручання та іншого обладнання системи обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2.9. Врахування вимог обліку та контролю ядерних матеріалів у планах аварійної готовності та аварійного реагування.
 
2.10. Організація взаємодії системи обліку та контролю ядерних матеріалів з системою фізичного захисту.
 
2.11. Організація роботи та робота з інспекторами Міжнародного агентства з атомної енергії.
 
2.12. Заходи зі здійснення оцінки вразливості системи обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2.13. Заходи з розслідування порушень персоналом ядерної установки вимог обліку та контролю ядерних матеріалів. Вжиття заходів за результатами розслідування порушень.
 
2.14. Дії при підозрі, що відбулася втрата або несанкціонований доступ до ядерних матеріалів, виявлені втрати або несанкціонованого доступу до ядерних матеріалів.

 
Додаток 5
до Вимог до змісту
та структури плану
забезпечення фізичного
захисту ядерної установки
та ядерних матеріалів
і плану забезпечення обліку
та контролю ядерних
матеріалів

 
ЗМІСТ І СТРУКТУРА
плану забезпечення фізичного захисту
ядерних установок та ядерних матеріалів
на етапі зняття з експлуатації
ядерної установки

 
Зміст
Перелік нормативно-правових актів та нормативних документів
Перелік прийнятих скорочень
 
1. Загальні питання
 
1.1. Дані про ядерну установку та регіон її розташування (важливі з точки зору фізичного захисту на стадії повного видалення ядерних матеріалів з ядерної установки), технологічні процеси на стадії повного видалення ядерних матеріалів, категорії ядерних матеріалів і їх місцезнаходження на момент закінчення етапу експлуатації ядерної установки.
 
1.2. Підпорядкування ядерної установки, організаційна структура управління ядерною установкою. Структурна схема управління діяльністю з фізичного захисту на ядерній установці.
 
1.3. Поводження з інформацією щодо фізичного захисту та захист інформації з обмеженим доступом на ядерній установці.
 
1.4. Джерела фінансування діяльності з фізичного захисту.
 
1.5. Підтримання у персоналу ядерної установки культури захищеності.
 
1.6. Документування діяльності з фізичного захисту.
 
1.7. Опис конфігурації системи фізичного захисту.
 
2. Забезпечення безперервного функціонування
системи фізичного захисту
 
2.1. Призначення відповідальної особи за безперервне функціонування системи фізичного захисту.
 
2.2. Забезпечення відповідності об'єктової проектної загрози проектній загрозі.
 
2.3. Забезпечення відповідності розпорядчих документів експлуатуючої організації вимогам чинного законодавства з фізичного захисту.
 
2.4. Забезпечення своєчасного виявлення потенційних внутрішніх правопорушників.
 
2.5. Забезпечення виконання персоналом ядерної установки, відрядженими особами та відвідувачами процедур з фізичного захисту.
 
2.6. Підтримання та підвищення кваліфікації персоналу підрозділу фізичного захисту.
 
2.7. Забезпечення навчання з фізичного захисту особового складу підрозділу охорони та контроль за виконанням особовим складом підрозділу охорони службових обов'язків.
 
2.8. Забезпечення дієздатності об'єктового плану взаємодії.
 
2.9. Організація взаємодії системи фізичного захисту з системою обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2.10. Проведення випробувань інженерно-технічних засобів.
 
2.11. Проведення технічного обслуговування та ремонту інженерно-технічних засобів. Реагування на відмови інженерно-технічних засобів.
 
2.12. Матеріально-технічне забезпечення експлуатації інженерно-технічних засобів.
 
2.13. Забезпечення працездатності та надійності засобів зв'язку з учасниками об'єктового плану взаємодії.
 
2.14. Оцінка вразливості ядерної установки відповідно до розробленої та затвердженої методики.
 
2.15. Оцінка стану системи фізичного захисту.
 
2.16. Забезпечення повідомлення державних органів про виявлені незаконні дії щодо ядерної установки та ядерних матеріалів.
 
2.17. Розслідування порушень персоналом ядерної установки вимог фізичного захисту. Вжиття заходів за результатами розслідування порушень.
 
2.18. Перетворення системи фізичного захисту ядерної установки в систему фізичного захисту об'єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами.

 
Додаток 6
до Вимог до змісту
та структури плану
забезпечення фізичного
захисту ядерної установки
та ядерних матеріалів
і плану забезпечення обліку
та контролю ядерних
матеріалів

 
ЗМІСТ І СТРУКТУРА
плану забезпечення обліку та контролю
ядерних матеріалів на етапі зняття
з експлуатації ядерної установки

 
Зміст
Перелік нормативно-правових актів та нормативних документів
Перелік прийнятих скорочень
 
1. Загальні питання
 
1.1. Дані про ядерну установку (наводиться інформація відповідно до статті 43 Угоди між Україною та Міжнародним агентством з атомної енергії про застосування гарантій у зв'язку з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї) .
 
1.2. Підпорядкування ядерної установки, організаційна структура управління установкою та структурна схема управління діяльністю з обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
1.3. Джерела фінансового забезпечення діяльності з обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
1.4. Поводження з інформацією з обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
1.5. Впровадження процедур обліку та контролю ядерних матеріалів у системі управління якості експлуатуючої організації.
 
1.6. Опис зон балансу матеріалів та ключових точок вимірювань.
 
1.7. Опис системи обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2. Забезпечення функціонування системи
обліку та контролю ядерних матеріалів
 
2.1. Призначення особи, відповідальної за ведення обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2.2. Забезпечення умов для виконання відповідальною особою за облік та контроль ядерних матеріалів своїх обов'язків і незалежності відповідальної особи за облік і контроль ядерних матеріалів від виробничої сфери.
 
2.3. Приведення інструкції з обліку та контролю ядерних матеріалів у відповідність до завдань обліку та контролю ядерних матеріалів на етапі зняття з експлуатації ядерної установки.
 
2.4. Приведення процедур з обліку та контролю ядерних матеріалів у відповідність до завдань обліку та контролю ядерних матеріалів на етапі зняття з експлуатації ядерної установки (процедури: фізичної інвентаризації та підведення балансу ядерних матеріалів; оцінки невимірюваних втрат ядерних матеріалів, розбіжності між даними відправника та одержувача, накопичення похибки вимірювань; виправлення помилок в облікових даних).
 
2.5. Ведення облікової та звітної документації.
 
2.6. Забезпечення функціонування системи ведення та обробки інформації з обліку ядерних матеріалів.
 
2.7. Забезпечення функціонування системи вимірювань ядерних матеріалів.
 
2.8. Забезпечення працездатності засобів збереження, пристроїв індикації втручання та іншого обладнання системи обліку та контролю ядерних матеріалів.
 
2.9. Врахування вимог обліку та контролю ядерних матеріалів у планах аварійної готовності та аварійного реагування.
 
2.10. Організація взаємодії системи обліку та контролю ядерних матеріалів з системою фізичного захисту.
 
2.11. Організація роботи та робота з інспекторами Міжнародного агентства з атомної енергії.
 
2.12. Заходи зі здійснення оцінки вразливості системи обліку та контролю ядерних матеріалів відповідно до розробленої та затвердженої методики.
 
2.13. Заходи з розслідування порушень персоналом ядерної установки вимог обліку та контролю ядерних матеріалів. Вжиття заходів за результатами розслідування порушень.
 
2.14. Дії при підозрі, що відбулася втрата або несанкціонований доступ до ядерних матеріалів, виявлені втрати або несанкціонованого доступу до ядерних матеріалів.
 
2.15. Припинення діяльності з обліку та контролю ядерних матеріалів після повного видалення ядерних матеріалів з ядерної установки.