Наказ МФУ № 593 від 24.06.2015 Про затвердження Тарифів на роботи, пов’язані з проведенням експертизи дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння і підготовкою експертів-гемологів, та визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 10 січня 1999 року № 9
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
24.06.2015 № 593
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 серпня 2015 р.
за № 1004/27449
Про затвердження Тарифів на роботи, пов’язані з проведенням експертизи дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння і підготовкою експертів-гемологів, та визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 10 січня 1999 року № 9
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1993 року № 713 «Про створення Державного гемологічного центру України» та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Тарифи на роботи, пов’язані з проведенням експертизи дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння і підготовкою експертів-гемологів, що додаються.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства фінансів України від 10 січня 1999 року № 9 «Про затвердження Тарифів на роботи, пов’язані з проведенням експертизи дорогоцінного, напівдорогоцінного та декоративного каміння і підготовкою експертів-гемологів», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27 січня 1999 року за № 46/3339.
3. Управлінню державної політики у сфері пробірного нагляду та документів суворої звітності (Троян В.В.) забезпечити в установленому порядку:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Макеєву О.Л.
Міністр
Н. Яресько
ПОГОДЖЕНО:
Голова
Державної регуляторної служби України
К.М. Ляпіна
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Міністерства фінансів України
24.06.2015 № 593
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 серпня 2015 р.
за № 1004/27449
ТАРИФИ*
на роботи, пов’язані з проведенням експертизи дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння і підготовкою експертів-гемологів
№ з/п |
Назва робіт |
Одиниці виміру |
Вартість робіт за одиницю, грн (без податку на додану вартість) |
1 |
Експертиза дорогоцінного, напівдорогоцінного каміння |
||
1.1 |
Діагностика дорогоцінних, дорогоцінних органогенного утворення, напівдорогоцінних каменів (включає визначення назви каменів, розмірів, виду/форми огpанування або форми необроблених каменів): |
шт. |
|
із застосуванням простого обладнання (лампа, лупа, діамантовий тестер); |
6,00 |
||
із застосуванням складного обладнання (мікроскоп, рефрактометр, гідростатичні ваги, спектроскоп тощо) |
12,00 |
||
1.2 |
Зважування каменів |
шт. |
1,80 |
1.3 |
Визначення маси каменів розрахунковим шляхом (в оправленому стані) |
шт. |
3,00 |
1.4 |
Визначення якісних характеристик каменів: дорогоцінних природних оброблених 1 порядку, у тому числі діамантів масою: |
шт. |
|
до 0,19 ct включно |
15,00 |
||
від 0,20 до 0,29 ct |
25,00 |
||
від 0,30 до 0,49 ct |
50,00 |
||
від 0,50 до 0,99 ct |
100,00 |
||
від 1,00 до 4,99 ct |
150,00 |
||
від 5,00 ct; |
250,00 |
||
смарагдів, рубінів, сапфірів синіх, олександритів масою: |
|||
до 0,19 ct включно |
15,00 |
||
від 0,20 ct до 0,49 ct включно |
20,00 |
||
від 0,50 ct до 0,99 ct включно |
25,00 |
||
від 1,00 ct; |
50,00 |
||
дорогоцінних природних оброблених 2 - 4 порядків масою: |
|||
до 0,19 ct |
15,00 |
||
від 0,20 ct; |
20,00 |
||
дорогоцінних природних оброблених органогенного утворення; |
15,00 |
||
напівдорогоцінних каменів оброблених; |
12,00 |
||
дорогоцінних каменів природних необроблених (у сировині) 1 - 4 порядків; |
20,00 |
||
дорогоцінних каменів органогенного утворення, напівдорогоцінних каменів необроблених (у сировині), колекційних зразків |
15,00 |
||
1.5 |
Експертиза дорогоцінних каменів у складі виробів виробничо-технічного призначення, порошку і кришива каменів (включає ідентифікацію, визначення маси, розмірності та визначення придатності каменів для виготовлення з них ювелірних виробів) |
партія однієї номенклатури |
20,00 |
1.6 |
Дослідження властивостей і характеристик каменів за допомогою спеціалізованого наукового обладнання (ІЧ-Фур’є спектрометр, cпектрометр енергій рентгенівського випромінювання тощо) |
шт. |
50,00 |
1.7 |
Визначення прогнозної вартості каменів: |
||
ювелірного призначення; |
шт. |
2,50 |
|
виробничо-технічного призначення |
партія однієї номенклатури |
2,50 |
|
2 |
Видача експертного висновку встановленого зразка |
шт. |
25,00 |
3 |
Видання та розповсюдження методично-довідкових матеріалів |
1 стор. |
1,50 |
4 |
Видання та розповсюдження бюлетеня «Довідник цін коштовного та декоративного каміння» |
примірник |
22,50 |
5 |
Надання письмових консультацій з питань проведення операцій експертизи (якість, вартість, обміри, стандартизація) |
1 год. |
55,00 |
6 |
Підготовка експертів-гемологів |
||
6.1 |
Навчання на курсах за навчально-тематичними планами |
1 год. |
63,50 |
6.2 |
Приймання іспитів з тематики навчальних курсів |
1 год. |
102,00 |
6.3 |
Приймання підсумкового іспиту для отримання свідоцтва підвищення кваліфікації експертів-гемологів |
1 год. |
140,00 |
7 |
Інші роботи, пов’язані з експертизою дорогоцінного, дорогоцінного органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, виконання яких потребує спеціальних наукових досліджень та нестандартних операцій |
ДОГОВІРНА |
|
8 |
Роботи, пов’язані з експертизою іншого** каміння |
ДОГОВІРНА |
__________
* У разі наявності у осіб пільг, передбачених законами України, ці пільги надаються відповідно до цих законів.
** Природні та штучні камені, які не входять до переліку, визначеного статтею 1 Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними», але використовуються у ювелірній справі, в тому числі коштовні органогенні матеріали (корали, перламутр, кістка тощо), імітації, штучні аналоги і замінники коштовного каміння.
Начальник
Управління державної
політики у сфері пробірного
нагляду та документів
суворої звітності
В.В. Троян