Про ринок електричної енергії
Стаття 69. Ринок допоміжних послуг

Ст. 69 ЗУ Про ринок електричної енергії від 13.04.2017 №2019-VIII


Чинний зі змінами. Перевірено 08.07.2019

{Стаття 69 набирає чинності з 1 липня 2019 року - див. пункт 1 розділу XVII Закону № 2019-VIII від 13.04.2017}

1. В Україні функціонує єдиний ринок допоміжних послуг.

 

На ринку допоміжних послуг оператор системи передачі купує на ринкових та прозорих засадах допоміжні послуги для забезпечення надійної роботи ОЕС України та належної якості електричної енергії.

 

2. Учасниками ринку допоміжних послуг є:

 

1) оператор системи передачі, який купує та/або використовує допоміжні послуги;

 

2) постачальники допоміжних послуг, які пропонують та/або надають допоміжні послуги.

 

3. На ринку допоміжних послуг можуть придбаватися/надаватися допоміжні послуги для забезпечення:

 

1) регулювання частоти та активної потужності в ОЕС України, а саме забезпечення:

 

резервів підтримки частоти (первинне регулювання);

 

резервів відновлення частоти (вторинне регулювання);

 

резервів заміщення (третинне регулювання);

 

2) підтримання параметрів надійності та якості електричної енергії в ОЕС України, а саме:

 

послуги з регулювання напруги та реактивної потужності;

 

послуги із забезпечення відновлення функціонування ОЕС України після системних аварій.

 

Правилами ринку можуть бути передбачені інші допоміжні послуги для забезпечення регулювання частоти та активної потужності, підтримання балансу потужності та енергії в ОЕС України та підтримання параметрів надійності та якості електричної енергії в ОЕС України.

 

4. Функціонування ринку допоміжних послуг здійснюється за правилами ринку, які, зокрема, визначають:

 

1) види допоміжних послуг;

 

2) вимоги до учасників ринку щодо надання допоміжних послуг та порядок підтвердження відповідності учасників зазначеним вимогам;

 

3) порядок реєстрації постачальників допоміжних послуг;

 

4) порядок оприлюднення інформації, пов’язаної з придбанням допоміжних послуг;

 

5) порядок придбання/використання допоміжних послуг, у тому числі порядок ціноутворення щодо кожної допоміжної послуги;

 

6) відповідальність за ненадання/неналежне надання допоміжних послуг;

 

7) порядок визначення обсягів наданих допоміжних послуг та проведення розрахунків за допоміжні послуги;

 

8) порядок моніторингу виконання постачальниками допоміжних послуг зобов’язань з надання допоміжних послуг.

 

5. Вимоги до постачальників допоміжних послуг, у тому числі вимоги до електроенергетичного обладнання, необхідні для забезпечення належного надання відповідних допоміжних послуг, визначаються оператором системи передачі на основі кодексу системи передачі, правил ринку та інших нормативно-правових актів та нормативних документів. Інформація про вимоги до постачальників допоміжних послуг підлягає оприлюдненню оператором системи передачі у порядку, визначеному правилами ринку.

 

Порядок перевірки та порядок проведення випробувань електроустановок постачальника допоміжних послуг з метою підтвердження їх відповідності вимогам оператора системи передачі визначаються кодексом системи передачі.

 

6. Перелік допоміжних послуг, що мають в обов’язковому порядку пропонуватися та надаватися оператору системи передачі постачальником допоміжних послуг, визначається правилами ринку.

 

Виробники зобов’язані брати участь у ринку допоміжних послуг та надавати допоміжні послуги у випадках, визначених правилами ринку.

 

7. Залежно від виду допоміжної послуги та потреби оператора системи передачі придбання допоміжної послуги може здійснюватися на відповідний строк (доба, тиждень, місяць, квартал, рік/роки).

 

Купівля допоміжних послуг здійснюється на підставі договорів про надання допоміжних послуг, що укладаються на підставі типових договорів про надання допоміжних послуг.

 

Типові договори про надання допоміжних послуг затверджуються Регулятором.

 

8. Оператор системи передачі відповідно до кодексу системи передачі та інших нормативно-технічних документів визначає необхідні обсяги допоміжних послуг на певний період. Інформація про необхідні допоміжні послуги, їх обсяги та строки придбання/надання підлягає оприлюдненню оператором системи передачі у порядку, визначеному правилами ринку.

 

9. Допоміжні послуги придбаваються оператором системи передачі на конкурентних засадах, крім випадків, передбачених цим Законом.

 

10. У разі якщо обсяг запропонованої допоміжної послуги менший, ніж потреба оператора системи передачі у цій послузі, або якщо допоміжна послуга надається постачальниками допоміжних послуг, частка яких на ринку цих послуг або окремої частини ОЕС України з наявними системними обмеженнями перевищує встановлену Регулятором величину, Регулятор має право зобов’язати постачальника допоміжних послуг надавати допоміжну послугу за ціною, розрахованою за затвердженою Регулятором методикою.

 

Ціни на допоміжні послуги, розраховані за затвердженою Регулятором методикою, мають забезпечувати:

 

1) відшкодування економічно обґрунтованих витрат постачальників допоміжних послуг на надання відповідних допоміжних послуг, враховуючи покриття обґрунтованих інвестицій, необхідних для забезпечення надання цих послуг;

 

2) необхідну для виконання цього виду діяльності норму доходу.

 

11. Оператор системи передачі надає адміністратору розрахунків інформацію про обсяги та ціни придбаних ним допоміжних послуг, а також про фактично надані допоміжні послуги для розрахунку відповідних платежів. Інформація про обсяги та вартість придбаних допоміжних послуг підлягає оприлюдненню оператором системи передачі у порядку, визначеному правилами ринку.

 

12. Витрати оператора системи передачі на оплату допоміжних послуг включаються до тарифу на диспетчерське (оперативно-технологічне) управління.