Постанова КМУ № 412-2011-п від 13.04.2011 Про затвердження Методики розрахунків розмірів ліцензійного збору за видачу або продовження строку дії ліцензії на мовлення, ліцензії провайдера програмної послуги, визначення розміру плати за переоформлення ліцензії та видачу дубліката ліцензії на мовлення, ліцензії провайдера програмної послуги
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 13 квітня 2011 р. № 412
Київ
Про затвердження Методики розрахунків розмірів ліцензійного збору за видачу або продовження строку дії ліцензії на мовлення, ліцензії провайдера програмної послуги, визначення розміру плати за переоформлення ліцензії та видачу дубліката ліцензії на мовлення, ліцензії провайдера програмної послуги
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 613 від 11.07.2012}
Відповідно до статті 31 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Методику розрахунків розмірів ліцензійного збору за видачу або продовження строку дії ліцензії на мовлення, ліцензії провайдера програмної послуги, визначення розміру плати за переоформлення ліцензії та видачу дубліката ліцензії на мовлення, ліцензії провайдера програмної послуги, що додається.
Прем"єр-міністр України
М.АЗАРОВ
Інд. 70
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 13 квітня 2011 р. № 412
МЕТОДИКА
розрахунків розмірів ліцензійного збору за видачу або продовження строку дії ліцензії на мовлення, ліцензії провайдера програмної послуги, визначення розміру плати за переоформлення ліцензії та видачу дубліката ліцензії на мовлення, ліцензії провайдера програмної послуги
Розрахунок розміру ліцензійного збору за видачу (продовження) ліцензії на мовлення та провайдера програмної послуги
1. Розрахунок розміру ліцензійного збору за видачу (продовження) ліцензії на ефірне мовлення проводиться за такою формулою (окремо для кожного каналу/частоти):
P = S x n x T/24,
де Р - розмір ліцензійного збору, гривень;
S - розмір мінімальної заробітної плати, гривень;
T - середньодобовий обсяг мовлення, годин;
24 - години;
n - коефіцієнт, який враховує територіальні особливості розповсюдження програм:
Територія розповсюдження програм, до якої входять населені пункти з чисельністю населення, тис. осіб
Значення коефіцієнта n
До 50
10
50-100
20
100-300
30
300-500
50
500-1000
100
1000 і більше
200
Для м. Києва
300
Для передавачів аналогового ефірного радіомовлення ДХ, СХ, КХ діапазонів та діапазону (65,9-74,0) МГц
10
2. Розрахунок розміру ліцензійного збору за видачу (продовження) ліцензії на мовлення, ліцензії провайдера програмної послуги з використанням проводових та багатоканальних ефірних мереж проводиться за таких умов:
1) розмір ліцензійного збору за видачу (продовження) ліцензії на проводове мовлення, кабельне мовлення у багатоканальних кабельних телемережах (у тому числі з використанням технології "IPTV"), багатоканальне мовлення (з використанням багатоканальних ефірних телемереж, цифрових мультиплексів та технологій типу "Телесело", "МІТРІС", "ММDS" тощо) розраховується за такою формулою:
P = S + 0,2 x S x № x T/24;
2) розмір ліцензійного збору за видачу (продовження) ліцензії провайдера програмної послуги багатоканальних кабельних мереж (у тому числі з використанням технології "IPTV") та багатоканальних ефірних цифрових телемереж (у тому числі з використанням технологій типу "Телесело", "МІТРІС", "ММDS", ліцензування цифрових мультиплексів тощо) розраховується за такою формулою:
P = S x N,
де N - коефіцієнт врахування кількості населення, яке проживає на території розповсюдження програм в межах адміністративно-територіальної одиниці:
Кількість населення на території розповсюдження програм, до якої входять населені пункти (або адміністративно-територіальні одиниці), тис. осіб
Значення коефіцієнта N
До 20 (а також для провайдерів програмної послуги, що надають послугу на обмеженій території (санаторій, готель, пансіонат тощо)
5
20-50
10
50-100
25
100-300
50
300-500
100
500-1000
200
1000 і більше
400
Для м. Києва
500
Населення в межах території України (для цифрових мультиплексів)
3000
3. Розрахунок розміру ліцензійного збору за видачу (продовження) ліцензії на супутникове мовлення, ліцензії провайдера програмної послуги з використанням супутникової ємності (супутникові платформи за технологією DTH (Direct to Home), мережі операторів мобільного та інтернет-зв"язку проводиться за таких умов:
1) розмір ліцензійного збору за видачу (продовження) ліцензії на супутникове мовлення розраховується за такою формулою:
P = 100 x S x T/24;
2) розмір ліцензійного збору за видачу (продовження) ліцензії провайдера програмної послуги з використанням супутникової ємності (супутникової платформи за технологією DTH (Direct to Home) мережі операторів мобільного та інтернет-зв"язку (технології Mobile WiMAX тощо) розраховується за такою формулою:
P = 500 x S x k,
де k - коефіцієнт покриття території України відповідним сигналом - розраховується як співвідношення кількості населення України, що проживає на адміністративній території забезпечення сигналом, яка заявлена ліцензіатом (на підставі довідки державного підприємства "Укркосмос" - для супутникових платформ, за наявності ліцензії НКРЗІ - для інших технологій розповсюдження програм), до загальної кількості населення України за даними Державної служби статистики.
{Підпункт 2 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 613 від 11.07.2012}
Визначення розміру плати за видачу дубліката ліцензії на мовлення, ліцензії провайдера програмної послуги
4. За видачу дубліката ліцензії на мовлення, ліцензії провайдера програмної послуги справляється плата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Визначення розміру плати за переоформлення ліцензії
5. За переоформлення ліцензії на мовлення та ліцензії провайдера програмної послуги згідно з відповідними рішеннями Національної ради з питань телебачення і радіомовлення справляється плата:
за внесення до відповідної ліцензії змін, які не впливають на розмір ліцензійного збору на момент прийняття Національною радою рішення (зміна засновників або власників, місцезнаходження телерадіоорганізації, організаційні зміни статусу та умов діяльності ліцензіата тощо), - у розмірі однієї мінімальної заробітної плати;
за внесення до відповідної ліцензії змін, які впливають на розмір ліцензійного збору в частині території розповсюдження програм та/або параметрів програмної концепції мовлення, за які передбачено зменшення/збільшення розміру ліцензійного збору відповідно до розділу "Умови та обсяги зменшення або збільшення розміру ліцензійного збору" цієї Методики, проводиться новий розрахунок розміру ліцензійного збору з урахуванням раніше сплаченої суми. Якщо раніше сплачена сума перевищує чи дорівнює нарахованому розміру ліцензійного збору або становить менше однієї мінімальної заробітної плати, телерадіоорганізація сплачує одну мінімальну заробітну плату.
6. За додаткові обсяги мовлення нараховується ліцензійний збір відповідно до формули, що передбачає видачу ліцензії на такий вид мовлення.
Умови та обсяги зменшення або збільшення розміру ліцензійного збору
7. З метою підвищення якості програмного продукту ліцензіатів, стимулювання виробництва власних програм, культурно-мистецьких, науково-просвітницьких та дитячих програм за результатами попереднього аналізу програмної концепції мовлення розмір ліцензійного збору:
1) зменшується на 30 відсотків, якщо телерадіоорганізація у програмному наповненні використовує переважно (понад 80 відсотків загального обсягу мовлення) програми власного виробництва та/або дитячі (та/або науково-просвітницькі, культурно-мистецькі) програми власного виробництва обсягом не менш як 3 години на добу, або не менш як 15 відсотків загального обсягу мовлення, якщо останній становить менш як 24 години на добу (сумарна знижка за програмне наповнення не може перевищувати 30 відсотків розміру ліцензійного збору);
2) збільшується:
на 30 відсотків, якщо частка програм іноземного виробництва в загальному обсязі мовлення становить понад 30 відсотків;
на 30 відсотків для провайдерів програмної послуги, якщо частка програм іноземного виробництва в загальній концепції пакетування (переліку) програм, придбаних для ретрансляції, становить понад 50 відсотків.
8. Для державних телерадіоорганізацій розмір ліцензійного збору зменшується на 90 відсотків.
Інші НПА
Лист МОНмолодьспорт №839 від 16.07.2014 Про затвердження Змін до Умов прийому до вищих навчальних закладів України в 2014 році Лист Вищий господарський суд України №01-06/1666/14 від 27.10.2014 Про доповнення Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2011 № 01-06/249 "Про постанови Верховного Суду України, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів" Лист Вищий господарський суд України №01-06/249 від 15.03.2011 Про постанови Верховного Суду України, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів Лист Вищий господарський суд України №01-06/1686/14 від 04.11.2014 Про внесення змін до пунктів 10, 33 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 № 01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VI)" Лист Вищий господарський суд України №01-06/606/2013 від 28.03.2013 Про Закон України \"Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом\" (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VI) Лист Мін'юст №6820-0-4-14/8.1 від 14.08.2014 Щодо відмови від обов'язковості та переходу до добровільності використання печаток суб'єктами господарюва Лист Мін'юст №Ч-13744/8.2 від 13.08.2014 Щодо встановлення ціни договору між суб'єктами господарювання у вигляді грошового еквівалента Лист НБУ №18-112/64483 від 05.11.2014 Про скасування пені та штрафів за договорами кредиту під час АТО Лист ВАСУ №1493/2/2/14-14 від 03.11.2014 Щодо розгляду адміністративних справ з урахуванням Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" Лист НБУ №12-311/67934 від 17.11.2014 Щодо сплати збору на обов\'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі іноземної валюти під час нарахування (утримання) податку на доходи фізичних осіб з процентів на валютні вклади