Постанова КМУ № 980 від 30.09.2015 Про затвердження Детальних правил виробництва органічних морських водоростей
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 30 вересня 2015 р. № 980
Київ
Про затвердження Детальних правил виробництва органічних морських водоростей
Відповідно до частини другої статті 21 Закону України “Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини” Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Детальні правила виробництва органічних морських водоростей, що додаються.
Прем'єр-міністр України
А.ЯЦЕНЮК
Інд. 75
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 30 вересня 2015 р. № 980
ДЕТАЛЬНІ ПРАВИЛА
виробництва органічних морських водоростей
1. Ці Детальні правила визначають особливості виробництва органічних морських водоростей для їх подальшого використання у харчовій, фармацевтичній промисловості та як корму для об’єктів аквакультури.
Під виробництвом органічних морських водоростей у цих Детальних правилах слід розуміти збирання в природному середовищі морських водоростей або їх вирощування на відокремлених ділянках природного середовища або у штучних місткостях та первинну обробку для подальшого обігу.
2. Дія цих Детальних правил не поширюється на території та об’єкти природно-заповідного фонду України.
3. Виробництво органічних морських водоростей здійснюється з урахуванням вимог, установлених Законами України “Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини”, “Про аквакультуру” та “Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів”.
4. Збирання видів водоростей, які занесені до Червоної книги України, у природному середовищі та/або їх вирощування у штучних умовах здійснюється відповідно до законодавства.
5. У цих Детальних правилах терміни вживаються у значенні, наведеному у Законах України “Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини”, “Про аквакультуру”, “Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів” та “Про Червону книгу України”.
6. Вирощування органічних морських водоростей здійснюється у прибережних районах моря, що не забруднені продуктами або речовинами, які не призначені для органічного виробництва, або забруднювачами, що загрожують органічній природі продуктів, або у штучних умовах на суходолі у закритих виробничих об’єктах з контрольованими умовами середовища помешкання, що відповідають вимогам законодавства про органічну продукцію (сировину).
Екологічна якість визначається відповідно до КНД 211.1.1.106-2003 “Організація та здійснення спостережень за забрудненням поверхневих вод (в системі Мінекоресурсів)”.
На усіх стадіях вирощування органічних морських водоростей у природних умовах від збору молодих водоростей до збору врожаю застосовуються методи, що не викликають значного впливу на навколишнє водне середовище та популяцію водоростей.
З метою забезпечення широкого генофонду для доповнення культивованої культури здійснюється регулярний збір молодих дикорослих водоростей.
Використання добрив не припускається, крім продукції, що вирощується у закритих виробничих об’єктах, і добрив, використання яких дозволено для органічного виробництва згідно із статтею 17 Закону України “Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини”.
7. Для всіх видів виробничої діяльності, що провадяться для органічного виробництва морських водоростей, здійснюється екологічне оцінювання навколишнього природного середовища з урахуванням виробничих одиниць з метою встановлення умов розташування виробничої одиниці, навколишнього природного середовища, що її оточує, та ймовірних наслідків експлуатації виробничої одиниці.
8. Виробник розробляє план сталого управління виробництвом органічних морських водоростей на рік та подає його компетентному органові контролю чи уповноваженій ним установі, підприємству. План включає детальний опис впливу діяльності на навколишнє природне середовище, заходи щодо проведення моніторингу навколишнього природного середовища та щодо зменшення негативного впливу на таке середовище, що передбачають запобігання потраплянню поживних речовин у навколишнє природне середовище, повний опис установок на суходолі і морі та заходи щодо нагляду та ремонту технічного обладнання. У разі збирання диких морських водоростей до плану сталого управління додається повний опис і карта узбережжя та морських зон збирання та зон на суходолі, де провадиться діяльність після збирання.
9. Виробник стежить, щоб зібраний обсяг органічних морських водоростей не був вищим за оптимальний для даного водного середовища з метою забезпечення можливості відновлення відповідної аквакультури та запобігання заподіянню шкоди водному середовищу.
10. Під час виробництва органічних морських водоростей вживаються заходи до забезпечення належного стану навколишніх водних і суходільних екосистем.
11. Органічні морські водорості вирощуються лише на відокремлених ділянках природного середовища або з використанням продукції органічної аквакультури (вирощування риб, ракоподібних та молюсків), виробничі одиниці якої розташовані поблизу відокремленої ділянки природного середовища для вирощування органічних морських водоростей як частини полікультурної системи.
12. На виробничих об’єктах, де використовуються зовнішні джерела поживних речовин, їх рівень у стічних водах повинен бути таким самим або нижчим, ніж рівень у воді, що надходить.
13. Оснащення та обладнання, яке використовується для вирощування морських водоростей, виготовляється з вторинної сировини.
14. Органічні та неорганічні виробничі одиниці повинні належним чином відокремлюватися. Під час планування розміщення відокремлених виробничих одиниць враховується природне розташування окремих систем водопостачання, відстань, течія припливів та відпливів і розташування органічної виробничої одиниці проти течії або за течією.
15. Виробник органічної продукції надає перевагу використанню відновлювальних джерел енергії та обов’язковому використанню матеріалів, які підлягають вторинній переробці. З метою запобігання недопущенню негативного впливу на стан навколишнього природного середовища, збереження екобалансу водних об’єктів проводиться регулярний моніторінг якості стічних вод.
16. Линви та інше устатковання, що використовується для вирощування морських водоростей, мають бути придатними для повторного використання або переробки.
17. Організми, що спричиняють біологічне обростання, видаляються лише фізичним шляхом або вручну та в разі можливості повертаються у море на відстані від господарства.
18. Очищення обладнання та об’єктів здійснюється за допомогою фізичних або механічних засобів. У разі неможливості використання таких засобів за згодою Держпродспоживслужби допускається під час виробництва органічної продукції використання речовин для очищення і дезінфекції, які дозволені відповідно до Закону України “Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини”.
19. Якщо кінцевим продуктом є свіжі морські водорості, для промивання свіжозібраних морських водоростей використовується морська вода.
20. Якщо кінцевим продуктом є висушені морські водорості, для промивання може використовуватися питна вода. Сіль може використовуватися для усунення вологи. Виробничі дільниці, на яких використовується сіль для обробки водоростей, повинні бути облаштовані таким чином, щоб надлишок солі, а також відпрацьована сіль не потрапляли у навколишнє природне середовище.
21. Для висушування водоростей використовуються природні джерела теплової енергії або такі, що не наносять шкоди навколишньому природному середовищу. Використання відкритого полум’я, яке входить у прямий контакт з морськими водоростями з метою їх висушування, забороняється.
22. Линва чи інше устатковання, що використовується під час висушування, має бути вільним від очисних чи дезінфікуючих речовин, крім тих речовин, використання яких дозволено Законом України “Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини”.
23. Збирання некультивованих морських водоростей і їх частин природного походження вважається органічним виробництвом у разі, коли:
зони розповсюдження морських водоростей є екологічно чистими;
збирання морських водоростей не впливає на довгострокову стабільність навколишнього природного середовища або збереження видів у зоні збирання.
24. Обстеження морських природних зон, оцінювання наявної біомаси і встановлення лімітів та прогнозів допустимого вилову (вилучення, збирання тощо) морських водоростей здійснюється науковими установами, що належать до сфери управління Держрибагентства, Національної академії наук і Національної академії аграрних наук.
25. Якщо морські водорості, які у подальшому маркуватимуться як органічна продукція (сировина), збираються на спільній (загальній) площі, на якій дозволяється реалізація вилученого щорічного ліміту органічної та неорганічної продукції, а не на відокремленій у просторі ділянці, призначеній лише для збирання органічної продукції (сировини), повинно бути забезпечене документальне підтвердження того, що весь урожай з такої площі відповідає вимогам органічного виробництва.
26. Збирання диких морських водоростей та їх частин, які у подальшому маркуватимуться як органічна продукція (сировина), здійснюється виробниками, які отримали сертифікат відповідно до Закону України “Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини”, за наявності дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у межах загальнодержавного ліміту вилову (вилучення, збирання тощо) водних біоресурсів або прогнозу допустимого вилову, який визначається без розподілу на органічну та неорганічну продукцію (сировину), встановлених відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку.
27. Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) видається Держрибагентством, крім видів водних біоресурсів, занесених до Червоної книги України.
28. Виробник веде облік виробництва та збирання органічних морських водоростей у журналі обліку, який у будь-який час повинен бути доступним для Держпродспоживслужби. У журналі обліку міститься така інформація:
перелік видів, дата і кількість зібраних або вирощених органічних морських водоростей;
дата внесення, тип і кількість використаного добрива.
У разі збору диких морських водоростей у журналі додатково зазначаються:
інформація про історію діяльності із збору врожаю для кожного виду водоростей;
кількість морських органічних водоростей, зібраних за один сезон;
можливі джерела забруднення місця збору врожаю;
відомості про обсяги щорічного урожаю для кожного водного об’єкта.
Інші НПА
Розпорядження КМУ №1238 від 07.10.2015 Про внесення змін до зведеного фінансового плану залізниць України на 2015 рік Постанова КМУ №988 від 11.11.2015 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції Постанова КМУ №985 від 18.11.2015 Про упорядкування умов оплати праці працівників Українського центру оцінювання якості освіти та регіональних центрів оцінювання якості освіти Розпорядження КМУ №1233 від 25.11.2015 Про підписання Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Намібія про співробітництво в оборонній сфері Ухвала КСУ №47 від 11.11.2015 Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням товариства з обмеженою відповідальністю Глобинський м ясокомбінат щодо офіційного тлумачення положень статті 117 Кодексу законів про працю України Наказ МВС №1343 від 03.11.2015 Про затвердження Положення про Експертну службу Міністерства внутрішніх справ України Наказ МВС №1339 від 03.11.2015 Про затвердження Інструкції про порядок залучення працівників органів досудового розслідування поліції та Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України як спеціалістів для участі в проведенні огляду місця події Наказ НКАУ №195 від 11.11.2015 Про внесення змін до наказу Національного космічного агентства України від 20 вересня 2005 року № 228 Наказ МОН №1151 від 06.11.2015 Про особливості запровадження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266 Наказ МОЗ №775 від 25.11.2015 Про внесення змін до додатка до Положення про міжвідомчу комісію з питань встановлення факту участі осіб у Революції Гідності та отримання ними під час Революції Гідності ушкоджень здоров’я